Пример Добре Праксе у Водопривреди

Водопривреда представља стратешку грану једне земље, где остварење профита не може бити једини и примарни циљ, већ и обезбеђивање стандарда квалитета, праведна дистрибуција радова, трајна заштита становништва и њихове имовине и мултипликативни ефекти по привреду. Државно власништво у предузећима има стратешке, а не финансијске циљеве. Смисао ових предузећа је да остварују национални и привредни интерес, по речима директора ВД ,,Западна Морава“ ДОО Краљево, Велизара Ерца.
Али како помирити тежњу за обезбеђењем општег интереса и постизање циљева економске рационалности? Пример за то је управо ВД „Западна Морава“ ДОО Краљево и њихов менаџмент. Ово предузеће је позитиван пример како професионализација управљања и другачија кадровска политика доводе до тога да државно власништво у водопривредним друштвима не буде препрека за пословање у складу са савременим принципима менаџмента. Под слоганом, статус капитала не опредељује степен његове ефикасности, већ развој предузећа зависи пре свега од способности и визије менаџмента“ топ менаџмент, без помоћи консултаната а на бази свог знања, доноси планска документа и комуницира их кроз организациону структуру, води и контролише процесе у складу са најсавременијим принципма стратегијског менаџмента, истиче Ерац.
Тако у нашој документацији можете се срести са:
1. Стратегијом за ниво предузећа (Corporate – level strategy): Визија; Мисија; Стратегија раста; Стратегија према развојном потенцијалу; Стратегија према радикалности и карактеру промена; Стратегија опредељивања односа према конкуренцији; Финансијска стратегија.
2. Листом стратешких и оперативних циљева (Balance Scorecard – Kaplan RS and NortonDP);
3. Евалуацијом постављених циљева из стратегије водопривредног друштва „Западна Морава“ ДОО Краљево за 2021. и 2022. годину;
4. Стратегијском анализом позиције ВД „Западна Морава“ ДОО Краљево, крај 2022/први квартал 2023. године која обухвата: Опис ситуације – оцена атрактивности гране/делатности; Финансијска стратегија; Анализа ресурса предузећа; SWOT анализа; Анализа ланца вредности; Анализа промене генеричке стратегије.
У организационој структури овог савременог предузећа, велики број запослених, на различитим хијерархијским нивоима, у прилици је да се сусреће са проблемима стратегијске анализе, стратегијског планирања и стратегијског одлучивања, што представља пример добре праксе за унапређење пословања и просперитета свих запослених.
Извор: https://pks.rs/

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Scroll to Top