Primer Dobre Prakse u Vodoprivredi

Vodoprivreda predstavlja stratešku granu jedne zemlje, gde ostvarenje profita ne može biti jedini i primarni cilj, već i obezbeđivanje standarda kvaliteta, pravedna distribucija radova, trajna zaštita stanovništva i njihove imovine i multiplikativni efekti po privredu. Državno vlasništvo u preduzećima ima strateške, a ne finansijske ciljeve. Smisao ovih preduzeća je da ostvaruju nacionalni i privredni interes, po rečima direktora VD ,,Zapadna Morava“ DOO Kraljevo, Velizara Erca.
Ali kako pomiriti težnju za obezbeđenjem opšteg interesa i postizanje ciljeva ekonomske racionalnosti? Primer za to je upravo VD „Zapadna Morava“ DOO Kraljevo i njihov menadžment. Ovo preduzeće je pozitivan primer kako profesionalizacija upravljanja i drugačija kadrovska politika dovode do toga da državno vlasništvo u vodoprivrednim društvima ne bude prepreka za poslovanje u skladu sa savremenim principima menadžmenta. Pod sloganom, status kapitala ne opredeljuje stepen njegove efikasnosti, već razvoj preduzeća zavisi pre svega od sposobnosti i vizije menadžmenta“ top menadžment, bez pomoći konsultanata a na bazi svog znanja, donosi planska dokumenta i komunicira ih kroz organizacionu strukturu, vodi i kontroliše procese u skladu sa najsavremenijim principma strategijskog menadžmenta, ističe Erac.
Tako u našoj dokumentaciji možete se sresti sa:
1. Strategijom za nivo preduzeća (Corporate – level strategy): Vizija; Misija; Strategija rasta; Strategija prema razvojnom potencijalu; Strategija prema radikalnosti i karakteru promena; Strategija opredeljivanja odnosa prema konkurenciji; Finansijska strategija.
2. Listom strateških i operativnih ciljeva (Balance Scorecard – Kaplan RS and NortonDP);
3. Evaluacijom postavljenih ciljeva iz strategije vodoprivrednog društva „Zapadna Morava“ DOO Kraljevo za 2021. i 2022. godinu;
4. Strategijskom analizom pozicije VD „Zapadna Morava“ DOO Kraljevo, kraj 2022/prvi kvartal 2023. godine koja obuhvata: Opis situacije – ocena atraktivnosti grane/delatnosti; Finansijska strategija; Analiza resursa preduzeća; SWOT analiza; Analiza lanca vrednosti; Analiza promene generičke strategije.
U organizacionoj strukturi ovog savremenog preduzeća, veliki broj zaposlenih, na različitim hijerarhijskim nivoima, u prilici je da se susreće sa problemima strategijske analize, strategijskog planiranja i strategijskog odlučivanja, što predstavlja primer dobre prakse za unapređenje poslovanja i prosperiteta svih zaposlenih.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Scroll to Top